GÁFOR, KRÁĽ LIEČIVÝCH RASTLÍN

GÁFOR, KRÁĽ LIEČIVÝCH RASTLÍN - 1

“ Gáfor je aj po mnohých rokoch, stále jednou z najúčinnejších liečivých rastlín.

Gáfor, pomocník z prírody, ktorý vyrieši mnoho nedokonalostí pokožky, je poslednú dobu trochu zaznávaný, a pomaly sa na neho zabúda. Avšak dodnes sa v kozmetickom priemysle nevyvinula žiadna podobná látka, ktorá by dokázalo nahradiť jeho všestranne prospešné účinky. Možno ste nevedeli, že gáfor nie je iba chemická zlúčenina. Prírodný gáfor sa získava z gáfrovníka lekárskeho. Gáfrovník lekársky si na tejto planéte pamätá všeličo, veď niektoré medzi nami rastú už viac ako tisíc rokov. Ich prirodzeným prostredím je juhovýchodná Ázia. Gáfrovník je vždyzelený strom a dosahuje výšku až 30 m.

Gáfrová silica sa vyrába parnou destiláciou kôry a dreva gáfrovníka. Známa je aj jej syntetická verzia vyrábaná z terpentínového oleja niektorých ihličnanov, no zdravšia a účinkami aj efektívnejšia je prírodná silica. Tú obsahuje aj krém PREP - The Original Formula, ktorý ako jeden z mála produktov vsadil na blahodárne účinky gáfra v kozmetike.

GÁFOR, KRÁĽ LIEČIVÝCH RASTLÍN - 2

“ Vďaka gáfru budete mať krásnu, zdravú a bezchybnú pleť "

Liečivé a hojivé účinky gáfra
Gáfor má mnoho liečivých účinkov. Zmierňuje bolesť a nevoľnosť, používa sa pri uštipnutiach a popáleninách, ako prostriedok na upokojenie centrálneho nervového systému, na obklady pri vyvrtnutiach, ďalej pri reumatizme a presilení svalov. Gáfor príjemne ochladzuje a spôsobuje jemné znecitlivenie, čím stimuluje zmyslové nervové zakončenia v koži a vďaka tomu uvoľňuje bolesť a zmierňuje svrbenie.

Určite si pamätáte, ako naši starí rodičia gáfrovú masť používali takmer na každý problém, bežne to bolo pri tlmení zápalov, potierali si ním bolestivé miesta, alebo ju vytiahli vždy, keď sa nám na prázdninách prihodil nejaký úraz v rámci detských hier. Gáfor je obľúbený aj ako prírodný repelent u milovníkov turistiky po celom svete, jeho prenikavou vôňou odpudzujú nepríjemný hmyz po potulkách prírodou.
Gáfor ma taktiež silné antibakteriálne a protiplesňové účinky, preto je skvelým pomocníkom v boji proti plesňovým a hubovým ochoreniam napríklad na nohách, alebo nechtoch.

Ak vás trápi nachladnutie, aj tu vám vie gáfor pomôcť. V spojení s mentolom uvoľnuje dýchacie cesty, a zmierňuje prejavy “plného nosa”. Tiež je častou súčasťou inhalátorov na liečbu astmy.

gafor kral-liecivych-rastlin-ucinky-na-plet-2

“ Gáfor je nepostrádeteľným pomocníkom pri starostlivosti o problematickú pleť "

Vaša pleť sa vám poďakuje
Gáfor našiel široké uplatnenie aj v kozmetike. Krém s jeho obsahom je obzvlášť vhodný na problematickú pleť. Keďže preniká hlboko do pokožky, účinne pomáha pri liečbe akné a vyrážok. Upokojuje podráždenie, zmierňuje začervenanie a urýchľuje hojenie zápalu. Popritom tiež sťahuje póry a pôsobí proti baktériám, ktoré sú hlavnou príčinou akné. Určite sa mnohým z vás vynorili spomienky ako sme v našich tínedžerských rokoch pobehovali po dome s hrubou vrstvou gáfrovej masti na tvári, s nadšením, že ráno sa zobudíme s krásnou pleťou. A skutočne, aspoň pre mňa to bola jediná a zaručená pomoc. Niekedy je zbytočné utrácať veľké peniaze za drahé krémy a masti. V každom prípade sa oplatí najskôr vyskúšať krém s gáfrom, ideálne v kombinácii s mentolom a klinčekovým olejom, ktoré jeho účinok ešte znásobujú. Takýto krém pekne zahojí zápal a vaša pokožka bude krásna a rozžiarená.

Gáfor však toho dokáže oveľa viac. Účinne pomáha pri ekzémoch a psoriáze, u detí aj dospelých a to práve vďaka silnému protizápalovému účinku, keďže zápal je hlavným príznakom ekzémov. Aj preto ho nájdete v mnohých krémoch a telových mliekach určených na atopickú a ekzematickú pokožku.
Gáfor nájdete dokonca aj v prípravkoch na vlasy. Posilňuje vlasové korienky, povzbudzuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Okrem toho vlasy zjemňuje a uľahčuje rozčesávanie. Jeho všestranné použitie potvrdzuje aj to, že je veľmi obľúbenou ingredienciou vo vyživujúcich a ošetrujúcich balzamoch na pery.

Jeho jedinou “nevýhodou” je nezameniteľná vôňa. Niektorí ľudia však jeho svojskú mentolovú arómu obľubujú. Gáfrový olej má dokonca v aromaterapii upokojujúci účinok na myseľ a používa sa pri liečbe nespavosti. Ak však patríte skôr k ľudom, ktorým vôňa gáfra vadí, žiadne obavy, nie nadarmo sa hovorí „vyparil sa ako gáfor“. Jeho prenikavá aróma sa po nanesení skutočne stratí veľmi rýchlo, hlavne v prípade ak používate krém s prírodným gáfrom.

Ak hľadáte kvalitný krém s obsahom gáfru  určite vyskúšajte Viacúčelový krém na pleť a telo PREP - The Original Formula. Tento krém pomáha pokožke spálenej od slnka, zimy alebo vetra a utišuje svrbenie. Podporuje správne prekrvenie kože a zmäkčuje popraskanú kožu na pätách a lakťoch. Krém má antioxidačné vlastnosti, rozžiari, spevňuje a osviežuje pokožku. Ochráni vašu pleť pred rôznym nežiaducimi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Pokožka bude hladká a jemná. Navyše obsahuje aj klinčekový a mätový olej, tie v kombinácii s gáfrom pôsobia ako blahodárny balzam na vašu pokožku.