AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY DEZODORANT

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY DEZODORANT - 1

“ Dezodorant či antiperspirant? Večna dilema … "

Pri tomto článku sa budeme snažiť prevteliť do kráľa Šalamúna a nájsť správnu odpoveď a radu. Je to však pomerne obtiažne, keďže voľba správneho dezodorantu či antiperspirantu je viacmenej založená na osobnej preferencii. Napriek tomu je táto téma opradená mnohými fámami ktoré nám niekedy môžu skreslovať konečný výber produktu. Ten taktiež závisi od toho či patríme do skupiny priaznivcov výlučne bio,eko,raw,trendy produktov a bežné dezodoranty či antiperspiranty sú pre nás neprijateľné, alebo naopak radi využívame komfort, ktorý nám poskytujú overené kozmetické výrobky. Odidve skupiny majú svoju pravdu, ale my sme sa rozhodli nájsť zlatú strednú cestu.

Antiperspirant vs. dezodorant  
Základným rozdielom je, že antiperspiranty obsahujú hliníkove soli a tým zabraňujú poteniu. Automatický to neznamená, ale aj koniec zápachu, pretože ten spôsobujú baktérie. Preto treba dbať na to aby antiperspirant obsahoval účinné zložky, ktoré zamedzujú tvorbe baktérií a tým pomáhajú zápachu predchádzať.

Naopak dezodoranty  z väčšej časti neobsahujú hliníkové soli a nezabraňujú poteniu. Ich hlavným poslaním je neutralizovať telesný pach pomocou vonných látok poprípade esenciálnych olejov. Niektoré obsahujú tiež účinné látky, ktoré zabráňujú rastu baktérií spôsobujúcich pach, neovplyvňujú však produkciu potu.

dezodorant alebo-antiperspirant-PREP

“ Prieskumy ukázali, že väčšina ľudí radšej ostáva v suchu a obmedzuje potenie "

Alumíniové soli - sú problémové? 
Alumíniové, alebo tiež hliníkové soli su predmetom diskusií vedcov, laikov a “expertov” na zdravý životný štýl. Pokiaľ by sme mali ísť do hĺbky tak hliník ako taký je prírodný prvok ktorého rôzne formy a zlúčeniny príjmame vo vode, v ovocí, zelenine, obilninách či mäse. Tiež ho nájdeme v rôznych liečivách, ale aj v kuchynských obaloch a riade. V skratke je všade okolo nás, a dá sa povedať, že koncentrácia hliníkových solí vo vode, alebo v potrave je mnohonásobne vyššia ako v kozmetike, ktorá podlieha prísnym bezpečnostným kontrolám a vedeckému výskumu. Preto mi osobne príde trošku pokrytecké ukazovať prstom iba na antiperspiranty ako na obávaného “hliníkového zabijaka”. Európske smernice sú v tomto veľmi prísne a bezpečný príjem hliníka pre naše telo bol stanovený na 1mg na 1kg telesnej hmotnosti týždenne.

Pomerne rozšírené je aj tvrdenie o súvislosti rakoviny prsníka s používaním tradičných antiperspirantov. Zatiaľ ani jeden vedecký výskum, alebo štúdia toto prepojenie nepotvrdili a neexistuje žiadny vedecký dôkaz, že toto tvrdenie je pravdivé. 

Ďalším tromfom v rukáve skalných odporcov antiperspirantov je, že hliníkove soli zamedzujú poteniu, čo nie je zdravé. Áno, majú pravdu v tom, že potenie je telu prirodzené a v pote naše telo vylučuje toxíny a zabezpečuje svoju podpornú termoreguláciu. Ale opäť je tu ale… Antiperspirant nezamedzuje tvorbe potu úplne, ale iba na mieste kde sme ho aplikovali, a tým je zväčša podpazušie. To zaberá mizivú plochu z nášho tela, a preto je stále dostatok miest , kde vďaka poteniu môže prebiehať ochladzovanie a detoxikovanie organizmu.

Samozrejme netvrdíme, že hliníkove soli sú “ultrazdravý výživový doplnok”, ale strašenie a antikampane, väčšinou lobujúce za drahé produkty zložené zo sódy, vody, alkoholu, tu nie sú na mieste. Jediný doposiaľ preukázaný a overený negatívny vplyv hliníkových solí je, že môžu spôsobiť alergickú reakciu. Preto by sa používaniu výrobkov s ich obsahom mali vyhnúť ľudia s veľmi citlivou pokožkou.

Pre nás, ktorí s alergiou problém nemáme, sme radi v suchu a svieži môžeme doporučiť dezodoranty PREP. I keď sú to dezodoranty  pre aktívne zníženie tvorby potu obsahujú zdravotne nezávadné hliníkové soli. Obyčajné dezodoranty totiž nepredstavujú plnohodnotnú alternatívu antiperspirantov. Okrem hliníkových solí, neexistuje žiadna iná skupina účinných látok, ktoré by 100% spoľahlivo a zároveň bez podráždenia pôsobili proti tvorbe potu. Všetky dezodoranty PREP pred uvedením na trh prešli dôkladným testovaním, sú vyrábané v Taliansku pod prísnym dohľadom s dôrazom na vysokú kvalitu, ktorá je synonymom pre inovatívnu spoločnosť Coswell pod ktorú značka patrí.

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY DEZODORANT - 2

“ S kvalitným dezodorantom si budete môcť vychutnať dlhodobý pocit sviežosti "

Parabény a alkohol? Radšej nie
Je na škodu, že väščina diskusií antiperspiranty verzus dezodoranty sa obmedzuje len na používanie hliníkových solí. Často sa však zabúda na parabény - konzervačné látky, ktoré sú čisto chemickým produktom a oveľa agresívnejším alergénom. Navyše bolo preukázané, že parabény majú rovnaké vlastnosti a aj podobné správanie ako ženský hormón estrogén. Tieto látky môžu ovplyvňovať niektoré procesy v tele spojené s hormonálnou aktivitou a nerovnováhou. A práve hormón estrogén môže podporovať rast rakovinových buniek. Aplikáciou v podpazuší sa parabény dostávajú takpovediac na to pravé miesto, teda do blízkosti prsníkov. Z tohto dôvodu pri výbere antiperspirantu, alebo dezodorantu odporúčame dbať práve na to či obsahuje, alebo neobsahuje parabény.

A čo alkohol? Pokiaľ si často holíte podpazušie rozhodne by ste sa mali vyhnúť produktom s jeho obsahom, pretože vám môže nepríjemne podráždiť pokožku. Tá potom štípe a štandardne sa to nezaobíde ani bez nepekných vyrážok. Bohužiaľ alkohol je jednou z najčastejišie používaných zložiek v dezodorantoch a antiperspirantoch.

Našťastie značka PREP vám výber značne uľahčí, keďže v jej dezodorantoch nenájdete žiadne parabény ani alkohol.

Ktoré zložky bránia zápachu? 
Ktoré zložky v dezodorantoch a antiperspirantoch zabraňujú poteniu už poznáme. Je čas si povedať ako je to vlastne so zápachom. Ako sme už spomínali, pot, ktorý sa dostane na povrch pokožky, sám o sebe nevydáva žiadny zápach ani vôňu. Okrem soli a minerálnych látok obsahuje aj bielkoviny a mastné kyseliny. Práve tieto dve zložky potu sú živnou pôdou pre baktérie vyskytujúce sa na povrchu pokožky. Typický pach potu vzniká práve vo chvíli, keď sa dostane do kontaktu s týmito baktériami, ktoré ho rozkladajú. Čím viac sa baktériám darí a čím viac sa množia, tým je zápach zrejmejší. Proti zápachu sa zvyknú do dezodorantov, alebo antiperpsirantov pridávať pomocné látky, ktoré majú zabrániť množeniu baktérií.

Nám sa osobne osvedčila kombinácia bisabololu a výťažkov z harmačeka ktoré nájdete v dezodorantoch PREP pre citlivú pokožku. Bisabolol je organický prírodný produkt získaný zo stromu Candeia (Eremanthus erythropappus), ktorý rastie v brazílskych dažďových pralesoch. V kozmetike je už roky obľúbený najmä pre svoje protizápalové, hojivé, upokojujúce účinky a antimikrobiálne vlastnosti.
Je vhodný do prípravkov určených na starostlivosť o pokožku. Keďže nie je alergénom je ideálnou voľbou do produktov na citlivú pleť a je dokonca vhodný aj pre deti. Na pokožke pôsobí ako kondicionér, výrazne ju zjemňuje, vyhladzuje a upokojuje. To vysvetluje, prečo po použití dezodorantov PREP bude vaše podpazušie hebké :-)

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY DEZODORANT - 3

“ Zaujímajte sa o zloženie antiperspirantov, nie každý totiž zabráni zápachu potu "

Ako si teda vybrať správne? 
V prvom rade si musíte odpovedať na otázku čo očakávate od dezodorantu resp. antiperspirantu.
Podľa zákazníckeho prieskumu PREP sa ukázalo, že väčšina ľudí sa cíti príjemnejšie, ak sú chránení nielen proti telesnému zápachu, ale dodatočne tiež pred vlhkosťou v podpazuší. Odpoveď je nakoniec vždy výsledkom osobnej preferencie.

Pokiaľ chcete ostať v suchu nebojte sa ísť do produktov s obsahom hliníkových solí, zvážte však obsah parabénov a alkoholu keďže tieto zložky nemajú žiaden priamy vplyv na funkčnosť produktu, preto nám prídu zbytočné.

Keď máme ujasnené čo by mal dezodorant obsahovať aby spĺňal, naše požiadavky na ochranu pred potom, ostáva zvoliť formu podľa spôsobu aplikácie. Pokiaľ preferujete tuhé dezodoranty určite ván osloví PREP krémový deo , ktorý je taký jemný, že si ho môžete aplikovať aj ihneď po oholení. Pokiaľ sa každé ráno ponáhľate určite vsaďte skôr na dezodorant v spreji, alebo rozprašovači, pre osvieženie napríklad aj s príjemnou unisex vôňou mentolu.