10 najčastejších MÝTOV O STRIÁCH

10 MÝTOV O STRIÁCH-1

“ Strie sa najčastejšie objavujú na bruchu, stehnách, bokoch, ramenách "

Poznáte to, agresívne červené až fialové pásy, ktoré s odstupom času vyblednú a menia sa na žiariace striebristé vlákna. Že to znie poeticky? Škoda len, že sú to strie, ktoré sú jedným z najčastejších kožných problémov žien.

Na striách je najzákernejšie to, že sa môžu objaviť na akejkoľvek časti tela, najčastejšie však na bruchu, ramenách, bokoch, stehnách, zadku a výnimočne aj na prsiach. Je obzvlášť nepríjemne, pokiaľ sú na viditeľných partiách tela.

O striách sa už napísalo veľa. Určite ste čítali nespočet zaručených receptov a vyskúšali mnoho prípravkov, ktoré Vám mali pomôcť sa ich zbaviť. Ako to s nimi v skutočnosti je? Dajú sa strie odstrániť ? Dá sa vyhnúť ich tvorbe? Rozhodli sme sa zozbierať 10 mýtov, rád, tipov a pozrieť sa na to, či sú skutočne pravdivé, alebo sú to len “babské reči”.

10mytov o%20striach-ako-sa-zbavit-strii-PREP-3

“  Strie v rôznych stupňoch a formách postihujú až 80% všetkých žien "

1. Strie sú jazvy
Strie sú často považované za jazvy. V skutočnosti sú však úplne odlišné. Strie sa vyskytujú na pokožke v oblastiach kde sa narušili kolagénové vlákna, teda koža stratila svoju elasticitu a stala sa atrofickou (zmenšil sa objem tkaniva). Naproti tomu pri jazvách je väčšinou poškodená dermis - vrstva kože pod pokožkou - bez toho, aby toto poškodenie vyvolali narušené kolagénové vlákna. Pri dobrej starostlivosti a kondícii pokožky sa jazvy môžu oproti striám viditeľne zredukovať a niekedy aj úplne odstrániť.

2. Strie sú dedičné, ak ich má Vaša matka budete ich mať aj Vy
Dôvodov prečo sa strie objavujú je viacero. Genetický faktor, môže byť jedným z nich, ale tiež nemusí. Nebola tu zatiaľ dokázaná 100% priama úmera, teda to, že ak mala strie Vaša matka určite ich budete mať aj vy. Rovnako bežné ako genetické predispozície sú iné príčiny ich vzniku a to hormonálne ( hormonálna antikoncepcia, steroidy, hormonálne výkyvy v puberte), alebo fyziologické ( tehotenstvo, nadváha, rýchla strata hmotnosti, nadmerné posilňovanie).

3. Strie sa týkajú iba tehotných žien Bohužiaľ tehuľky, na tomto tvrdení niečo bude, avšak vypustili by som slovíčko “iba”. Áno kombinácia tehotenského bruška a hormonálnych zmien zvyšuje pravdepodobnosť výskytu strií, avšak správna prevencia a starostlivosť o pokožku Vám pomôže ich “útoku” predísť. Nezabudnite preventívne najneskôr od 3.mesiaca používať kvalitný prípravok na zlepšenie elasticity pokožky. Veľmi účinný je napríklad celisirový olej  ktorý dokáže preniknúť až do najspodnejších vrstiev kože. Ak by sa aj napriek tomu nejaká tá stria zjavila, určite to bude v menšej miere, akoby ste starostlivosť vynechali úplne. A keďže sme na začiatku podotkli, že slovíčko “iba” nepatrí k tomuto tvrdeniu, najnovšie zistenia sú, že strie v rôznych stupňoch a formách postihujú až 80% všetkých žien a dokonca 40% mužov. Sú tiež veľmi časté ako defekty kože u dospievajúcich. Strie sa v tomto období vyskytujú hlavne v prípade rýchleho rastu, nárastu hmotnosti či pubertálnej hormonálnej nerovnováhy.

4. Štíhli ľudia strie nemajú
Strie si nevyberajú. Obzvlášť na pozore by sa mali mať ľudia venujúci sa bodybuildingu, či intenzívnemu cvičeniu pre rýchly nárast svalov. Taktiež treba byť na pozore v prípade užívania kortikosteroidov (steroidy), ktoré vedie k nárastu hmotnosti. Steroidy ovplyvňujú metabolizmus, a môžu narúšať hormonálnu rovnováhu v tele.

5. Strie sú zo začiatku červené, časom vyblednú
Strie sa nedajú úplne paušalizovať. Majú rôzne tvary a veľkosti. Môžu byť povrchové, hlboké, tenké, alebo naopak hrubé. Poškodenie elastívnych vlákien dermy môže začať ako červenkastý až purpurový jazvovitý zápal, ktorý postupne bledne. Sú však aj prípady, kedy sú strie od začiatku svetlé až striebristé.

10 MÝTOV O STRIÁCH-2

“ Strie nereagujú na opálenie ostanú biele, preto sú na opálenej pokožke viditeľnejšie"

6. Strie sa opaľovaním zvýrazňujú 
Opaľovanie samo o sebe nemá na strie žiadny priamy vplyv. Dôvod prečo sú strie na opálenej pokožke viditeľnejšie je, že v určitom okamihu, keď sa tvoria, prestane v miestach ich výskytu správne pracovať krvný obeh. To spôsobuje, že majú biely vzhľad. Zároveň strie nereagujú na opálenie tak ako zdravé časti pokožky. Preto, strie ostanú biele a v kontraste s opálenou pokožkou sú opticky viditeľnejšie ako predtým. Napriek tomu je dobré mať na pamäti ich ochranu pred slnkom, rovnako ako zvyšok tela.

7. Strie sa väčšinou nachádzajú na miestach, ktoré nie sú bežne viditeľné 
U žien sa strie najčastejšie vyskytujú na stehnách, bokoch, prsiach a na brušku počas/po tehotenstve. Môžu sa však objaviť aj na spodnej časti chrbta, ramenách, lýtkach a výnimočne aj na zadnej časti kolien.

8. Pitím veľkého množstva vody zabránite vzniku strií 
Správny pitný režim je dôležitý pre zdravie nášho tela. Dostatočný príjem vody každý deň, zlepšuje pružnosť a kvalitu pokožky. Samo o sebe však pitie veľkého množstva vody rozhodne nie je preventívnym opatrením proti striám.

9. Kozmetikcé prípravky proti striám môžu zabrániť ich vzniku 
Kvalitné krémy a oleje proti striám majú zloženie ktoré stimuluje a zlepšuje vnútornú tvorbu kolagénu v pokožke. Preto ich používanie určite môže pomôcť. Ak sú strie dôsledkom tehotenstva, je dobré masírovanie bruška s olejmi, ktoré môžu zlepšiť pružnosť pokožky a zabrániť tak jej poškodeniu. Treba však dbať na zloženie. Vítané sú hlavne prírodné zložky na zlepšenie elasticity a regeneráciu. Napríklad výťažky z nechtíka lekárskehoharmančekalevandule, alebo rozmarínu majú silné vyživujúce a tiež hojivé účinky pre prípad, že sa Vám už nejaké strie vytvorili. Vhodnými prírodnými ingredienciami je aj bambucké maslo, arganový olej a hlavne vitamín A, E a C, ktoré sa podieľajú na hojení jaziev a majú antioxidačné účinky. V prípade ak sú strie dôsledkom rýchlej straty hmotnosti, v prvom rade treba tento rapídny úbytok zastaviť a snažiť sa o pozvoľné chudnutie. Treba sa tiež vyhýbať yo-yo efektu. V takýchto prípadoch totiž bohužiaľ ani najlepšie prípravky na strie zázraky neurobia.

10. Ošetrenie s laserom strie odstráni 
Liečba laserom zlepšuje vzhľad strií, ale neodstráni ich úplne. Tak isto nemôžete čakať, že hneď po prvom ošetrení sa ich vzhľad radikálne zlepší. Najúčinnejšia je liečba čerstvých strií, kde sú výsledky najlepšie a sú viditeľné už v priemere po troch ošetreniach. Staršie strie vyžadujú pomerne dlhý liečebný plán, zvyčajne okolo jedného roka. Odstránenie strií laserom je pomerne účinné a bezpečné, ale rovnako ako pri každej inej technike, výsledky sa môžu líšiť od jednej osoby k druhej

10 MÝTOV O STRIÁCH-3

“ Najneskôr od 3. mesiaca tehotenstva používajte preventívne kvalitný telový olej "

Nech už je dôvod vzniku strií akýkoľvek, sú výsledkom toho, že sa naša koža “zlomí” a nie je dostatočne pružná. Najlepší spôsob ako im predísť je zlepšovať a udržovať si elasticitu pokožky. Ako?

✓ Dostatočná hydratácia - voda, čaje, ovocie
✓ Nezabúdajte z času na čas na detoxikáciu organizmu
✓ Zvýšte príjem kolagénu, pokiaľ máte predispozície ku striám - dnes už existuje veľké množstvo kvalitných prípravkov pre vnútorné užitie
✓ Udržiavajte kolagénové a elastínové vlákna v dobrom stave aj s jedlom bohatým na vitamíny A, E, C a zinok
✓ Jemné cvičenie zlepšuje cirkuláciu krvi, čo tiež zlepšuje elasticitu kože
✓ Sledujte svoju váhu - pozor na nadmerný úbytok, alebo prírastok
✓ Používajte kozmetické prípravky, ktoré pokožku dostatočne vyživujú a preniknú aj do hlbších vrstiev kože. Ideálny je telový olej  Vyberajte však taký, ktorý sa ľahko vstrebáva, podporuje pružnosť, regeneráciu a zabezpečí dostatočnú hydratáciu a výživu pokožky. Ideálna je dlhšia jemná masáž rizikových miest s takýmto olejom.

Ak už strie máte, rozhodne nepodliehajte úzkosti. Áno, nie je to práve estetické a veríme, že mnohým ženám to môže spôsobovať znížené sebavedomie, ale … každá žena je krásna či so striami, alebo bez ! Musíme pamätať na jedno - strie nie sú život ohrozujúce a ak sa s tým naučíme žiť bude to pre naše zdravie prospešnejšie ako neustály stres a premýšľanie ako sa ich (ne) zbaviť. Naviac dnes už existujú kvalitné prípravky, ktoré nám pomôžu strie zmierniť či zamaskovať. Jednym z nich je aj úžasný PREP Derm Oil ♥.